Diz ekleminde yaşanan sorunların tedavisi için uygulanan diz protezi, kireçlenme ve benzeri deformasyonları ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca hastalarda yoğun ağrı hissini de engelleyen diz protezi ameliyatının uygulanmaması durumunda hareket kısıtlılığı yaşanmaktadır. İleri yaşlardaki hastalar için tercih edilen diz protezi ameliyatı, teknolojinin gelişimi sayesinde başarılı ve konforlu bir şekilde tamamlanır. Ancak diz protezi sonrası hastanın dikkat etmesi gereken bazı süreçler bulunur. Bu süreçlere uyum sağlayan hastalar uzun vadede diz protezini kullanırken kaliteli bir şekilde yaşamaya devam edebilir.

Diz Protezi Sonrası Erken Dönemde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Diz protezi sonrası erken dönem genelde iki farklı şekilde ele alınır. İlk dönem hastaneden istirahat, ikincisi ise taburcu olduktan sonraki ilk 3 haftalık dönem şeklindedir. Her iki grubun ise bir ortak özelliği vardır. Diz ekleminin hareket açıklığına sahip olması, hastanede yatılan süre içinde hareketlerin erken dönemde başlamasıyla mümkündür. Eve çıktıktan sonra da doktor tarafından tavsiye edilen hareketlerin tamamının yapılması gerekir.

ilk 3 haftalık süreçte beklenen hareket açıklığı 120 derece olurken, bu açıklığa ulaşamayan hastalar bazı sorunlarla karşılaşabilir. Dizdeki hareket açıklığı, hastaların gündelik fonksiyonlarını gerçekleştirmesi adına çok önemlidir. Dümdüz açılabilen ve yeterince bükülebilen dizler, beklenen hareket açıklığına ulaşmış demektir. Ameliyattan sonra yaşanabilecek ağrıları engellemek adına protezi uygulayan hekim tarafından ağrı kesiciler reçete edilir. Enfeksiyon ve pıhtılaşma riskine karşı da bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Diz protezinden sonra kabızlık ve kusma gibi sorunlar ise operasyonun yan etkileri arasındadır ve geçicidir. Hastaların diz protezi sonrası başlayacağı fiziksel egzersizlerle solunum egzersizleri, sıralanan bu yan etkilerin önüne geçecektir.

Kişinin hastanede istirahat süresi, iyileşmeye bağlı olarak 1 haftaya kadar olabilir. Ancak eve dönmeden önce hastaların kendi kendine yatağa girip çıkması gerekir. Yine dizin tam uzatılması ve 90 dereceye kadar bükülmesi, koltuk değneği ya da yürütecin kullanılması da bu süreçte önemlidir.

Diz Protezi Sonrası Fizik Tedavi ve Beslenme
Diz protezi ameliyatından sonra başlayacak olan fizik tedavi programına uyum sağlanmalıdır. Bu programa sadık kalmamak, protez uyumunu azaltır ve hareket etmekte zorlanmaya neden olur. Ortalama 1 ay kadar devam edecek olan fizik tedavi egzersizleriyle beraber oturma, kalkma ve yürüme gibi hareketler ile diz bölgesinin zorlanılmaması gerekir.