Günlük yaşamda diz eklemi günlük yaşamda aktif rol oynaması ve tüm ağırlığını taşıyabilmesi açısından çok önemlidir. Ancak ileri yaşlarda bazı problemlerle karşılaşılabilir.

Diz ekleminde ortaya çıkan sorunlar genel olarak şu şekilde sıralanır;
• Eklemde sertlik
• Şişlik
• Şiddetli ağrılar
• Harekette kısıtlık
• Eklemden ses gelmesi

Ortopedik rahatsızlıklar arasında en çok görülen diz eklem rahatsızlığı kırık, menüsküs ve bağ yaralanmaları sonucu oluşabileceği gibi, kemik erimesine bağlı olarak da gelişebilir. Orta yaşın üstündeki kişilerde kireçlenme en sık görülen metabolik hastalıklar arasındadır. Bu tür şikayetleri olan hastalar uzun süre yürüyememe, ayakta duramama, çorap giyememe, ve rahat oturup kalkamama gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. İlerlemiş diz eklemi sorunlarında tedavide son nokta diz protezi ile tedavidir. Ancak bu ameliyattan önce farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Diz Eklemi Sorunları için Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Cerrahi müdahaleden önce fizik tedavi, ilaç tedavisi, enjeksiyon ve egzersiz programları başlatılır. Bu tedavilere yanıt vermeyen hastalar için ise diz protezi ameliyatı yapılır. Bu ameliyat hastanın yaşam kalitesini yükseltirken daha rahat hareket etmesini sağlar.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyattan önce hastalara genel sağlık muayenesi uygulanır. Bu muayene sonucunda hastanın vücudunda herhangi bir iltihaplanma olup olmadığı ve diğer sorunları da araştırılır. Diş kontrolleri de kapsamlı bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü vücudun herhangi bir bölgesinde var olan iltihaplanmalar, diz protezinin de iltihaplanmasına sebep olabilir.
Ameliyatta cerrahın alanında uzman olması çok önemlidir. Ayrıca her türlü riskin önceden belirlenip ona göre önlem alınması gerekir.. . Hatalı uygulamalarda protezin yanlış konumlandırılması, kanama ve enfeksiyon gibi durumlar yaşanabilir.

Diz protezi ameliyatından sonra hastalar kısa süreli ağrı hissi duyabilir. Ameliyat sırasında hastaya anestezi verileceğinden hastalar herhangi bir ağrı duymazlar. Ameliyattan sonra iyi bir ağrı tedavisiyle hastanın en az düzeyde ağrı duyması sağlanır. Bu sayede hastanede kalma süresi de kısalacaktır. Operasyon günü yatak istirahatinde olacak hastalar bir sonraki gün ayağa kalkar. Ayağa kalkmak, hastanın rehabilitasyonunun ilk aşamasıdır. Daha sonra diz hareketlerini arttırıcı kas güçlendirici egzersizler yürüyüş programına eklenir. Genelde 4. gün taburcu olan hastalar 10 gün sonra banyo yapabilir. Bu arada herhangi bir pansumana gerek yoktur. 2 hafta süreyle ağrı kesici ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanılır.
Diz protezi ameliyatı sonrası iyileşme süreci ortalama 4 haftadır. Bu sürenin dolmasıyla beraber gündelik yaşama dönebilir ve yeni eklem sayesinde değneklerden kurtularak evde dolaşma, merdiven çıkma, yürüme ve egzersiz gibi faaliyetler yapabilirsiniz.