Aynı zamanda diz artroplastisi veya total diz protezi olarak da adlandırılan diz protezi, artrit nedeniyle zarar görmüş bir dizin yüzeyini yeniden şekillendirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Diz eklemini oluşturan kemiklerin uçlarını, diz kapağı ile birlikte kaplayan kıkırdakların zedelenmesi ve işlevini yerine getirememesi sonucu bu işlevi yerine getirmek için hareketli metal veya porselen araçlara diz protezi denilmektedir.. Bu ameliyat ciddi artrit veya ağır bir diz yaralanması olan kişiler için çözüm olmaktadır. Kireçlenme eğer ileri seviyedeyse ve hastanın yaşam konforunu etkiliyorsa diz protezi ameliyatı tercih edilir.

Diz Kireçlenmesi, eklem kıkırdağının bozulması ile karakterizedir. Kıkırdak ve kemiklerdeki hasar hareketi sınırlar ve ağrıya neden olabilir. Diz kireçlenmesinin ileri seviyede olduğu eklem hastalığı olan kişiler ağrılı oldukları için yürüme veya merdiven çıkma gibi dizde bükülmeyi neden olacak normal aktiviteler yapamayabilirler. Eklem stabil olmadığından, diz şişmesi gibi etkileri gözlenebilir.

Çeşitli artrit tipleri, diz eklemini etkileyebilir. Çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı hastaları etkileyen dejeneratif eklem hastalığı olan diz kireçlenmesi, diz kıkırdağının ve dizlerdeki kemiğin parçalanmasına neden olabilir. Sinovyal membranın iltihaplanmasına neden olan ve aşırı sinovyal sıvı ile sonuçlanan romatoid artrit ağrı ve sertliğe yol açabilir. Travmatik artrit, yaralanmaya bağlı artrit, diz kıkırdağına zarar verebilir. Diz protezi ameliyatı dizde kireçlenmeye bağlı ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi fonksiyonel sorunların çözümü için tercih edilir.