Hastaların çoğu bir gün sonra dizin temel fonksiyonlarını gerçekleştirebilirler. Ameliyat sonrası fizik tedavi, diyet, kontrol gibi ufak süreçler vardır bunları kısaca açıklayabiliriz.

Fizik Tedavi

Fizik tedavi uzmanı, bacağınızı güçlendirmek ve ameliyattan hemen sonra yürüme ve diğer normal günlük aktiviteleri gerçekleştirmenize yardımcı olmak için size özel egzersizler öğretecektir.

Diz ve bacağınızdaki hareketleri eski haline getirmek için, doktorunuz siz yataktayken dizinizi yavaşça hareket ettiren bir diz desteği kullanabilir. Bazı cerrahlar CPM makinesinin bacağınızı kaldırarak bacak şişmesini azalttığına ve bacağınızın kaslarını hareket ettirerek kan dolaşımınızı iyileştirdiğine inanmaktadır. Bu durum hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir.

Diyet

İştah kaybı ameliyattan sonra gözlemlenebilen bir durumdur. Ameliyat sonrası diyet için genellikle demir vitamini yoğun şeylerin tüketilmesi önerilir. Bunun nedeni aslında yaranızın ve kaslarınızın olabildiğince hızlı iyileşmesini sağlamaktır.

Egzersiz

Özellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca evde bakım önemlidir. Ameliyattan sonraki 3-6 hafta içinde günlük yaşamın normal faaliyetlerinin çoğuna devam edebilirsiniz ancak bu durum sizin tavsiyeleri ne kadar uyguladığınızla da ilgilidir. Ameliyattan sonra egzersiz yapılan süreçte gece bazı ağrılar hissedilebilir bunlar bir kaç hafta için normal diyebiliriz.