Diziniz kireçlenme veya yaralanma nedeniyle ciddi şekilde hasar görürse, yürüme veya merdiven çıkma gibi basit aktiviteleri yapmakta zorluk çekebilirsiniz. Hastalığın ilerlediği durumlarda otururken ya da uzanırken acı hissetmeye başlayabilirsiniz. Eğer ağrı kesiciler, egzersizler gibi hastalığı kontrol altına alabilecek tedavi seçenekleri gibi cerrahi olmayan tedaviler ve yürüme destekleri kullanmak artık kireçlenmeye bağlı hastalığınıza çözüm olmuyorsa, diz protezi ameliyatını düşünebilirsiniz. Diz eklemi protezi ameliyatı ağrıyı hafifletmek, bacak deformitesini düzeltmek ve gündelik aktivitelere devam etmenize yardımcı olmak için güvenli ve etkili bir cerrahi işlemdir.

Diz protezi ameliyatı ilk kez 1968’de yapıldı. O zamandan beri cerrahi materyal ve tekniklerdeki gelişmeler etkinliğini büyük ölçüde arttırdı. İsterseniz tedavi seçeneklerini yeni keşfetmeye başlamış veya daha önce total diz protezi ameliyatı yapmaya karar vermiş olsanız da, bu makale bu değerli prosedür hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Diz protezi ameliyatı yaklaşık 1 ila 2 saat sürer. Ameliyat sırasında amaç hasarlı kıkırdak ve kemiği çıkartarak, dizin hizalanmasını ve çıkan hasarlı eklemin yerine diz protezinin takılmasıdır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası ağrılarınızı en hafife indirmek için ağrı kesicilerden destek alınmaktadır. Hastane sonrası süreçte doktor kontrolünde fizik tedavi, ufak tefek gündelik işlerin ardından, diyet gibi ameliyat öncesinde ağrı azaltmak için tercih edilen tedavi yöntemleri tekrar planlanır.