Diz kireçlenmesi günümüzde en çok şikayet edilen eklem rahatsızlıklarından biridir. Kıkırdak dokunun zamanla aşınıp kaybolmasıyla ortaya çıkan diz kireçlenmesi sonrasında hareketler esnasında kemiklerin birbirine sürtünmesi ve yumuşak dokulardaki bazı değişiklikler ciddi bir ağrı süreci de başlatır. En çok 40 yaş ve üzerinde görülen diz kireçlenmesi, diz yaralanmaları sonucu yıllar sonra da ortaya çıkabilir. Eklem rahatsızlıkları en çok diz bölgesinde görülürken boyun, bel, başparmak ve kalça bölgesinde de yaşanabilir.

 

Diz kireçlenmesi aslında pek çok kritere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Diz kireçlenmesinin diğer nedenleri ise obezite, eklemlerin ağır travma yaşaması, genetik durumlar ve sporcu yaralanmaları şeklinde sıralanabilir.

Genetik bir sorun olarak da yaşanabilen diz kireçlenmesine elbette yaşın ilerlemesi ve ideal kilonun korunamaması da neden olur.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri

Diz kireçlenmesi belirtileri;

  • Diz ve çevre bölgelerde hassasiyet
  • Diz bölgesinde sertlik
  • Eklem ağrıları
  • Esneklik kaybı
  • Şişkinlik
  • Diz bölgesi hareket ettirildiğinde gelen gıcırtı sesleri olarak sıralanabilir.

Diz Kireçlenmesi Tedavisi Nasıldır?

Diz kireçlenmesi tedavisinden önce teşhis konularak kireçlenmenin derecesine bakılır. Başlangıç için ağrıları azaltacak pomat ve ilaç tedavileri uygulanabilir. Ayrıca fizik tedavi uzmanıyla birlikte diz eklemi ve çevresindeki kasların güçlendirilmesi için bazı hareketlerin yapılacağı bir egzersiz planı hazırlanır. Hastalar bu süreçte kilo vermeye yönelik diyet uygulamalarına da başlamalıdır.

Diz kireçlenmesi için reçete edilen ağrı kesiciler ve anti-enflamatuarlar ile hem ağrı hem de şişkinliğin önüne geçilebilir. Bunlara ek olarak eklem içine uygulanacak enjeksiyonlar da tercih edilebilir. Ancak bu uygulama henüz ciddi boyutlara ulaşmamış kireçlenme tedavisi için geçerlidir. Uygulanan tüm bu tedavilere yanıt vermeyen hastalarda eklem protezi ameliyatına başvurulur. Bu durumda hasarlı eklem yüzeyleri çıkartılır ve protez yerleştirilir. Diz kireçlenmesi ameliyatı sonrasında bozulmuş olan bacaktaki dizilim düzeltilir, diz ekleminde yük dağılımı yeniden uygun şekle getirilir. Bu şekilde kullanılan protezin aşınma olasılığı en aza indirilir.