Kas kuvvetindeki azalmalar ve eklemlerdeki bağ gevşekliği nedeniyle ortaya çıkan diz kayması veya diz kapağı kayması, müdahale edilmesi gereken vakalardandır. Diz ekleminin üst kısmında femur kemikleri, alt kısımda ise tibia adı verilen kemikler bulunur. Bu kemiklerin üzerinde ise üçgen şeklinde patella olarak adlandırılan diz kapağı yer alır. Gündelik yaşamda rahat bir şekilde hareket etmemizi sağlayan bu eklemler daha pratik bir şekilde hareket kabiliyeti sunar. Ayrıca eklem çevresinde çok sayıda kas ve bağ yapısı da yer alır. Bağ ve kaslar ise diz eklemindeki stabilizasyonu sağlamaktadır. Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan veya masa başı işlerde çalışan kişilerde, diz kapağı bölgesindeki kas grubunun zayıflamaya başlamasıyla patelladaki hareket kabiliyeti azalır.

Patellanın normal hareket etmesini engelleyen kas grupları ilerleyen zamanlarda diz kapağını doğrudan etkiler. Düzensiz ve kontrolsüz olarak yer değiştirmeye başlayan kaslar nedeniyle bazı ani hareketlerde diz kayması yaşanır. Diz kayması tıpta patellar dislokasyon olarak adlandırılır ve tedavi edilmesi gereken bir vakadır.

Diz Kayması Belirtileri

Diz kayması meydana geldiği zaman patella dediğimiz kemik dizin dış yanına kayar. Çok şiddetli ağrı ve şekil bozukluğu meydana gelir. Hastanın kendisi kayan kemiği yerine oturtabilir. Eğer hiçbir müdahale görmezse iyileşme sürecinde sıkıntılar yaşanması mümkündür. Bu nedenle uygun pozisyonda tespit edilerek 3 hafta boyunca istirahat verilir. Tekrarlayan çıkıklar söz konusuysa cerrahi müdahale ile çıkığa sebep olan doku yırtılması tamir edilmelidir. Daha sonra verilecek egzersizlerle diz kapağı kemiğine etki eden kaslar güçlendirilir. Genel olarak diz kayması belirtileri;

  • Dizin kontrolsüz bükülmesi
  • Diz bölgesinde şişme
  • Şiddetli ağrılar
  • Hastanın kendi ağırlığını taşıyamaz duruma gelmesi şeklinde sıralanabilir.

Diz Kayması Tedavisi Nasıldır?

Diz kayması tedavisinde öncelikle hastalığın ne kadar ilerlediği tespit edilir. Gerekli test ve tetkiklerin ardından teşhis konularak genellikle anestezi altında kayan kapak yerine oturtulur. Eğer çıkma olayı sık sık tekrarlarda o zaman cerrahi müdahale ile tamir yapılır.