Diz ağrılarının oluşumunda pek çok faktör söz konusudur. İlk olarak diz bölgesinde yırtılmış kıkırdak veya bir bağ dokusu nedeniyle ciddi ağrılar yaşanabilir. Enfeksiyonlar, gut hastalığı veya artrit sorunları da diz ağrıları nedenleri arasındadır. Her yaştan insanı etkileyebilen diz ağrıları başlangıçta hafif seyirli olabilir. Teşhis ve tedavi edilmediğinde hareket zorluğu başlayabilir.

Diz bölgesi, kalça ve ayak bilekleriyle beraber vücudun ağırlığını taşımakla görevli olan bir eklemdir. Kaval ve uyluk kemiği arasındaki bir eklem olan dizin yapısal özellikleri farklıdır. Çeşitli tendonlar ve bağlar diz ekleminin stabilitesini sağlar, eklemin sağlıklı bir şekilde hareketlerini yapmasına olanak verir.

Diz Ağrısı Nedenleri

Diz ağrısı nedenleri sıralandığında artroz sorunları, mekanik kaynaklı sorunlar ve yaralanma gibi faktörler ön plana çıkmaktadır. Öncelikle artrit kaynaklı diz ağrıları aynı zamanda eklem iltihaplanmasının diğer adıdır. Günümüzde en sık görülen artrit çeşidi, osteoartrittir. Dizlerde bulunan kıkırdağın yaşın ilerlemesiyle beraber bozulması ve ardından aşınarak yıpranması sonucunda oluşur. Ciddi diz ağrılarının yaygın nedenlerinden biridir.

Romatoid artrit ise dizlerle beraber vücudun her eklemini doğrudan etkileyebilir. Diğer adı romatizmadır. Kronik bir hastalık olmakla beraber ortaya çıkardığı ağrının şiddeti zamanla artabilir veya azalabilir. Ağrıya neden olan artrit türlerinden biri de septik artrittir. Diz kıkırdağında ciddi bir hasara neden olan bu sorun enfeksiyona bağlı olarak görülür. Tedavisi acildir. Yeterli tedavi edilmediği takdirde diz ekleminde ileri derecede kıkırdak hasarı mydana getirir.

Dizdeki Yapısal Problemler

Diz ağrısı nedenleri arasında, dizdeki yapısal sorunlar da yer almaktadır. Yani dizdeki mekanik kaynaklı problemlerden olan protezli dizlerde gevşeme problemi diz ağrısına davetiye çıkarabilir. Kıkırdak ya da kemik yaralanmasıyla ciddi ağrılar ortaya çıkabilmektedir.

Yapısal sorunlardan olan diz kapağı kayması ve iliotibial bant sendromu da diz ağrılarını meydana getirir. İliotibial bant sendromu, dizin dış kısmında uzanan sert doku bandının sıkılaşması durumunda yaşanır.

Diz Yaralanmaları

Dizdeki yapısal sorunlar ve artrit problemlerinin dışında diz ağrısına neden olan yaralanmalara da dikkat edilmelidir. Futbol ya da basketbol gibi ani hareketlerin yapıldığı spor dallarında menüsküs yırtılması çokça görülebilir. Buna ek olarak düşme sırasında ya da trafik kazalarında diz kapağı çatlayabilir. Tüm bu durumlar diz ağrılarına neden olan faktörlerdir. Genel belirtileri;

  • Şiddetli ağrı
  • Şekil bozukluğu
  • Kızarıklık
  • Şişme
  • Harekete zorlandığında dizden ses gelmesi
  • Dizi bükememe olarak sıralanabilir.