Artroskopik diz cerrahisi, eklemlerin iç kısmının kalem boyutundaki bir kamera ile görüntülenmesini sağlar. Bu işlemin gerçekleşmesi için yaklaşık 0.5 cm boyutunda, çok küçük bir kesi yapılarak eklemler incelenir. Daha eski dönemlerde teşhis amaçlı kullanılan Artroskopik cerrahi, artık hem teşhis hem de tedavi sürecinde tercih edilmektedir. Ayrıca kalça, dirsek, el ve ayak bileği, diz ve omuz ile ilgili hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Artroskopi Nasıl Yapılır?
Teşhis konmadan önce genel bir klinik muayene gereklidir. Muayenenin sona ermesiyle beraber yapılacak olan işleme karar verilebilir. Eklemde yaşanan sorunlar, ufak kesiler atılarak yerleştirilen aletlerle tedavi edilebilir. Bu aletler termal, motorlu ya da mekanik olabilir. Hastane ortamında ve genel anestezi altında uygulanan Artroskopi işleminde, bazen lokal anestezi de tercih edilebilir. Eklemlerin iç kısmına sıvı aktarılarak şişmesini sağlayan uygulamadan sonra eklemlerin hacmi artar. Bu sayede daha ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirilebilir. Özel kamera sayesinde ulaşılamayan alanların tamamına giriş yapılabilir.

Diz Eklemi ve Artroskopik Cerrahi Uygulamaları

Eklemde yaşanan yırtıkların çıkarılması ya da iyileşmesi için başvurulan Artroskopik cerrahi aynı zamanda eklem kıkırdak sorunlarında, arka ve ön çapraz bağ yırtıklarının onarımında, romatizmal hastalıklarda ve kistlerin çıkarılmasında kullanılmaktadır. Ayrıca eklem kırıklarının tedavisi, diz ekleminde yaralanma ve çıkıkların oluşması gibi süreçlerde de Artroskopik cerrahiden faydalanılır. Son zamanlarda hareket kısıtlılığının tanısında da Artroskopik cihaz kullanılır.

Ayak Bileği Eklemi ve Artroskopik Cerrahi Uygulamaları

Ayak bileği eklemindeki kemiklerde çıkıntılar, ayak bileği ekleminin dondurulması, kıkırdak ayrılması ve ayak bileği çevresindeki tendonların tamiri için günümüzde Artroskopik cerrahiden faydalanılmaktadır.

Artroskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Artroskopik protez cerrahisinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle işlem sonrası ağrılar, açık ameliyata göre çok daha azdır. Cilde büyük bir kesi atılmadığı için kesi izi gibi sorunlar da yaşanmaz. Ayrıca Artroskopik cihaz, sağlam dokulara zarar vermediği için ciddi bir komplikasyon riski de bulunmamaktadır. Eklemlerdeki hareket kısıtlamaları ve enfeksiyon riskini minimum düzeye indiren bu uygulama her zaman konforludur.

Artroskopik Cerrahi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Artroskopik cerrahi, kapalı cerrahi ameliyatı olarak da adlandırılır. Ortopedik hastalıkların hem teşhis hem de tedavisinde kullanılan minimal bir yöntem olan Artroskopik cerrahisi için genel uygulama alanı diz eklemleridir.